buyers remorse?

Posted on Updated on

www.amway.ca/karenulmanis

Last week, I placed my first Amway order, and after I felt a bit anxious.

Did I really need what I ordered? Did I pay too much? Will I like the products. I really was anxious however pushed it to the  back of my mind, it was too late now, I would wait for it all to arrive. And today it did!

Do I feel any better? I am not sure yet, I will let you know at the end of the blog, as I am going to review everything and write as I go.

First I want to say, from what I have read there is a lot of criticisms around the pressure for Amway Consultants  to buy a lot of  Amway products. I see both sides, can you really sell products you don’t use? If you were a sales rep for Nike would you wear Adidas? But then I see the other side, I would guess a large percentage of new Amway consultants are doing this for needed, not nice to have extra income and are probably not in the position, financially to buy products, even with the discounts. So my words of wisdom, don’t ever buy anything you won’t use, or don’t already use, or can not afford, ever! Do what is best for you, we are all adults, don’t blame anyone else for pressuring you into buying products you don’t need, say no and don’t bother explaining, no is sufficient.

I am lucky enough to not have financial worries, however I am not into wasting money or paying more for a product that doesn’t hold enough value to pay the extra. There are many things I buy on a daily basis that I pay a premium for because I perceive good value. Perception is relative to the person, you may not see the same value as I do and that is ok.

Let’s review what I bought and what I paid;

One more thing to keep in mind, I bought enough product to ensure I met my 3% bonus level, which is roughly 100 PV points(PV points DO NOT equal $) and 50 of the those points have to be from customer sales. I also bought/sold enough to meet the “Fast Track” bonus(if you have any questions on how that works go to my contact page and send me your questions or leave a comment).

So here we finally go: Click on the links to see the retail price, and be sure to ask me how you too can buy the products at a discount.

Artistry Skin Care System – my cost – 37.12$, I am totally happy with this purchase, I have been using the samples of this product and love it. I think the price is better than what I would normally pay.

Liquid Hand Soap – my cost – 5.36$, this is great value, I normal just pick up whatever at Winners and I hate the scent, this one has none, price is cheaper and better quality than what I buy

Snack Popcorn – my cost – 32.16$, for 24 packages, 1.34$ each. Honest, I was hesitant on this one, as I don’t normally buy packaged snacks, as they are normally full of additives, luckily these only have 4 ingredients and are all natural 🙂 I still find these expense but I find all packaged snacks expensive, so I would say the price is in line with what I buy at the store however I see better value in these! The true test will be if my kids eat them, I will keep you updated.

Hair Shine Spray – my cost – 14.03$. I have long curly hair and humidity is killer on my hair, so I go through a lot of this product. The price is totally in line with what I pay.

Dish Drops Dish washing soap – my cost – 9.83$ I don’t normally buy environmentally friendly products, however I have been wanting to. So this is a must have for me. I used it today and it worked great. I think the price is very reasonable and cheaper than what I have priced at the grocery store. Very happy!

Glass Cleaner and Spray – my cost – 4.85$ I really think this one is great value, much less expensive than what is available at the grocery store and environmentally safe.

Make Up Remover – my cost- 11.99$. This is in line with what I currently pay and something I would use every day anyway. You can probably get this cheaper but I hate putting crap on my skin.

Protein Bars – my cost – 18.79$. I like these but I don’t love them and not sure I will buy them again, however we are not always going to love all food products and I think they are worth a try and priced reasonably.

Light Up Lip Gloss – my cost – 11.50$. If you have read my blog you know I absolutely love this product!! Price is very reasonable and I think better priced than high end cosmetic products.

Tooth Brushes – my cost – 11.72 for 4, basically 3$ a tooth brush and great quality. This one is a no brainer, everyone needs tooth brushes!

Chocolate Meal Replacement Shakes – my cost – 68.25$, 28 shakes, 2.43$ a shake, great value. This is a product my boyfriend and I already buy and use at breakfast time. By the way this is on back order, so no idea how it tastes, but I like that it is popular. I will let you know what once we try it, and if I don’t like this product, I will send it back.

Ok, that was a lot but overall I very happy with my purchases. Wavering a bit on the pop corn, probably not a do over and not sure about the bars. But here is the best news, all products have 100% money back guarantee. If you don’t like them you send them back!!

Shipping was only 24$, that is the max you will ever pay.

I hope this was helpful, as always would love to hear your feedback, leave a comment. Don’t forget to share this post with your friends.

Have a great evening!

Karen

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s